تدریس دوره کامل موسیقی | ساز گیتار

تاریخچه گیتار : گر چه گیتار به شکلی که امروزه آنرا میشناسیم ساز نسبتا جوانی است ولی تاریخچه ی آن از هزاران سال قبل حکایت میکند. ایرانیان، عبری ها و برخی اقوام کهن دیگر نیز دارای آلات موسیقی زهی بوده اند که توسط مضراب نواخته میشدند ؛ و در سال ۷۱۱ یعنی در جریان اشغال اسپانیا توسط مورها سازی به نام ربک وارد این سرزمین شد. طی سالهای بعد گیتار دستخوش تغیراتی شد تا اینکه بالاخره در اواخر قرن ۱۸ به شکل امروزی آن که دارای ۶ سیم میباشد درآمد. حتی کمی قبل، در قرن ۱۷ گیتارهای متداول کوچکتر و دارای ۴ یا ۵ سیم بودند. در اوایل قرن ۱۹ شخصیتهای برجسته ی متعددی در اسپانیا و ایتالیا ظهور کردند که جهت معرفی گیتاربه عنوان یک ساز ارکستری معتبر از هیچ کوششی دریغ نکردند. مهمترین این افراد فرناندو سور بود ؛ که در سال ۱۷۷۸ در بارسلون اسپانیا متولد شد.

طریقه نواختن:

به 3 سیم بالای گیتار که صدای بم دارند باس  گفته می شود و به 3 سیم نایلونی پایین گیتار که صدای زیر دارند تریبل گفته می شود. طریقه شمارش سیمها هم از اول سیم از پایین هست و تا آخرین سیم باس که سیم 6 هست ادامه پیدا میکنه. طرح نتها در سیمهای گیتار به این شکل هست: سیم (1) : می (زیر)، سیم (2) : سی، سیم (3) : سل ، سیم (4) : ر ، سیم (5) : لا ، سیم (6) : می . صدا از بالا یعنی از سیم 6 به پایین رو به بم شدن میگذاره.

نوازندگی گیتار :

در قرن شانزدهم ميلادي ، گيتار در اسپانيا سازي مردمي بود در صورتي که در ايتاليا تا حد بسيار زيادي يک ساز اشرافي به شمار مي آمد. سور که در سال ۱۸۳۹ درگذشت، تمام زندگی خویش را صرف اجرای کنسرت، تدریس و همچنین ساخت صدها اثر با ارزش برای گیتار نمود. لقب او بتهوون گیتار است. از دیگر شخصیتهای ممتاز و معاصر سور ، دیونیزیو آگوادو بود. از نوازندگان برجسته ی امروزه هم میتوان به نامهای زیر اشاره کرد :آلیریو دیاز؛ جان ویلیامز ؛ جولیان بریم ؛ پپه رومرو.

فراگیری کامل یک ساز به طور کلی به دوره های زیر تقسیم می شود :
1- مقدماتی
2- متوسطه
3- پیشرفته
4- استادی.

برنامه هفتگی

چهارشنبه

پنجشنبه

مدرسین

محمد رسولی

امین فرامرزی

بهرام جریان قلم